IZMJENE ZAKONA

Detaljan vodič kroz besplatne bankovne naknade: Postoje 'cake' koje je važno znati

17.05.2025 u 09:31

Bionic
Reading

Konačnim prijedlogom Zakona o usporedivosti naknada, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu osnovnom računu propisano je koje naknade banke više ne smiju naplaćivati korisnicima osnovnih računa, odnosno paketa besplatnih usluga vezanih uz račun na koji stižu plaće, mirovine i druga redovita primanja. Donosimo detaljan pregled

Nakon nekoliko mjeseci najava, savjetovanja i 'peglanja' izmjena i dopuna, Vlada je na raspravu u Sabor poslala konačni prijedlog Zakona o usporedivosti naknada, prebacivanju računa za plaćanje i pristupu osnovnom računu.

Iz Vlade su prezentirali da time žele rasteretiti građane od plaćanja nepotrebnih bankarskih naknada. Prije svega se to odnosi na ugrožene skupine, poput umirovljenika te osoba sa statusom njegovatelja ili roditelja njegovatelja, ali i primatelja zajamčene minimalne naknade, one za potrebe korisnika smještaja, za redovito studiranje, invalidnine, doplatka za pomoć i njegu te inkluzivnog dodatka.

Tako će se građanima omogućiti jednostavnije i jeftinije korištenje pojedinih bankarskih usluga. Odnosi se to na otvaranje, vođenje i zatvaranje računa, korištenje internetskog ili mobilnog bankarstva, uplatu i podizanje gotovine na šalterima i bankomatima, primanje novčanih uplata u eurima iz Hrvatske ili inozemstva, izdavanje i korištenje debitne kartice i plaćanje karticom na prodajnim mjestima.

Prema prijedlogu zakona, ove usluge mogu biti besplatne na dva načina - otvaranjem osnovnog računa ili ugovaranjem paketa besplatnih usluga za račun na koji građani primaju plaću, mirovinu, stipendiju ili druga redovita primanja.

Osnovni račun

Osnovni račun ne razlikuje se previše od tekućeg računa. Prema podacima HNB-a, koje je Vlada iznijela u konačnom prijedlogu zakona, godišnja naknada za vođenje tekućeg računa varirala u svotama od 8,28 do 39,81 euro, a za vođenje osnovnog računa u nekim bankama je besplatna, dok u ostalima iznosi između 30,24 i 31,80 eura, no za osjetljive skupine mahom je besplatna ili uz simboličnu svotu od 1,56 eura. Dakle on je isplativ mahom za osjetljive skupine i klijente banaka koje ga ne naplaćuju.

No postoji nekoliko 'caka'. Naime na osnovnom računu nije dozvoljeno prekoračenje, odnosno minus. Uz to, prilikom otvaranja takvih računa, banka će sama odrediti hoće li klijentu ponuditi internetsko ili mobilno bankarstvo. Korištenje obiju opcija nije moguće. Važno je reći da banka ne smije, mimo volje klijenta, uvjetovati otvaranje i korištenje osnovnog računa ugovaranjem dodatnih usluga, onih koje ne spadaju u popis besplatnih.

Klijenti pak na osnovni račun ne smiju polagati strane valute, a od banke neće dobiti kreditnu karticu, i posebno je važno reći da, ako imaju otvoren osnovni račun, nemaju pravo na otvaranje dodatnog tekućeg ili žiroračuna u bilo kojoj drugoj banci.

Vlada je propisala bankama koje su u prošloj godini imale ukupnu imovinu veću od 1,99 milijardi eura (Addiko, Erste, OTP, Hrvatska poštanska banka, Privredna banka Zagreb, Raiffeisen i Zagrebačka banka) da potrošačima koji pripadaju osjetljivim skupinama moraju ponuditi otvaranje osnovnog računa s ranije navedenim besplatnim uslugama. Uz to, novim je prijedlogom zakona propisano da im se ne naplaćuje naknada za 10 nacionalnih ili prekograničnih platnih transakcija mjesečno u domaćoj valuti (euro), ali i da se usluge uplate ili podizanja gotovine naplaćuju ako je riječ o obradi kovanog novca.

Paket besplatnih usluga

Stoga je za većinu građana prihvatljivija opcija ugovaranja paketa besplatnih usluga. Riječ je o istim uslugama koje će izmijenjenim zakonom morati biti besplatne, a moći će se koristiti u okviru već postojećeg tekućeg računa, odnosno računa na koji stižu redoviti prihodi.

Sve ostale usluge banke su dužne naplaćivati u iznosima u kojima ih naplaćuju prilikom redovitih ugovaranja otvaranja računa. Ista odredba vrijedi za ugovaranje dopuštenog prekoračenja, pri čemu efektivna kamatna stopa ne smije biti veća od uobičajene koju banka propisuje.

Banke su dužne klijentima koji već imaju otvoren tekući račun omogućiti korištenje paketa besplatnih usluga u roku od 10 dana od zaprimanja zahtjeva te bez promjene broja računa, odnosno IBAN-a. U istom roku mogu i odbiti zahtjev za korištenjem paketa besplatnih usluga ako se ispostavi da klijenti već koriste takav paket na području Hrvatske.

Uz to, banke imaju pravo ponovno naplaćivati naknade za ranije navedene usluge ako u razdoblju od tri uzastopna mjeseca klijenti nisu primali redovita primanja. No o tome ih moraju obavijestiti 15 dana ranije.

Podizanje novca na bankomatima

Najavljeno je i uspostavljanje nacionalne mreže bankomata, odnosno sustava koji bi omogućio građanima podizanje novca na bankomatima bilo koje banke bez naknade. Takve se transakcije obično naplaćuju po stopi od jedan posto od ukupnog iznosa transakcije, ali maksimalno do svote koju određuje svaka banka.

Zakonskim se izmjenama omogućuje da korisnici paketa besplatnih usluga podignu novac s bankomata neke druge banke bez naknade, ali najviše dva puta mjesečno. Uspostavljanjem nacionalne bankomatske mreže, što se očekuje 1. siječnja 2027. godine, ukinut će se naplata naknada za podizanje gotovog novca s debitnih kartica na bankomatima drugih banaka.

OSZAR »