ANALIZA TPORTALA

Usporedili smo troškove i kupovnu moć Zagrepčana s gradovima u okruženju: Imaju najviši standard u regiji

09.05.2025 u 06:02

Bionic
Reading

Mjesečni troškovi života za četveročlanu obitelju u glavnom gradu Hrvatske trenutno iznose 2685 eura, a za samca 772 eura. Usporedili smo kakav je životni standard u Zagrebu u odnosu na gradove iz bližeg okruženja

Proteklih nekoliko godina svjedoci smo snažnog rasta cijena svih potrepština, ali i osjetnog povećanja plaća. Statistički podaci pokazuju da se plaće ipak brže povećavaju pa i životni standard hrvatskih građana postupno raste.

Povoljne trendove potvrđuju i podaci Eurostata, prema kojima je hrvatski BDP po stanovniku u standardima kupovne moći dosegnuo 76 posto prosjeka zemalja Europske unije.

Kako bismo dobili jasniju sliku kretanja životnog standarda hrvatskih građana, usporedili smo troškove života u Zagrebu s troškovima u većim urbanim centrima u okruženju. Za usporedbu smo koristili brojke iz globalne baze podataka Numbeo, a koje pokazuju da mjesečni troškovi za četveročlanu zagrebačku obitelj iznose 2685 eura te za samca 772 eura.

Osnovna potrošačka košarica, koju prati Numbeo, uključuje ograničenu listu troškova. U izračunu je procijenjena potrošnja hrane i pića u kućanstvu, troškovi konzumacije u ugostiteljskim objektima, izlazaka, javnog prijevoza, odjeće i obuće, putovanja, rekreacije te troškovi režija i ostalih kućanskih potrepština i usluga.

Podaci o troškovima života ne uključuju pak najam stana. Također, procjena ne uključuje troškove održavanja doma, osiguranja, zdravstvene zaštite, cigareta, vlastitog automobila, parkiranja itd.

HNB: Od druge polovine 2022. plaće rastu brže od inflacije

Nakon što su visoke stope inflacije u Hrvatskoj znatno umanjile razinu realnih plaća u 2022. godini, rast nominalnih plaća vrlo brzo počinje sustizati inflaciju te je već početkom 2023. godine premašuje, pokazuje analiza Hrvatske narodne banke. Realne plaće od tada nisu samo nadoknadile akumulirani gubitak kupovne moći, nego su i zamjetno porasle u odnosu na razinu zabilježenu krajem 2021. godine, neposredno uoči razdoblja povišene inflacije i realnog pada plaća.

U regiji najskuplja Ljubljana, Zagrepčani s najvišim standardom

Među gradovima uže regije (zemlje bivše Jugoslavije) najskuplja metropola za život je Ljubljana. Osnovni životni troškovi u Zagrebu su 9,1 posto niži nego u Ljubljani, a ako se računa i najamnina, glavni grad Hrvatske je 13,6 posto jeftiniji. Najveće razlike su u cijenama komunalija i najma, u Ljubljani znatno višima. Namirnice u trgovini u glavnom gradu Slovenije u prosjeku su skuplje oko osam posto dok su cijene u restoranima u Zagrebu desetak posto niže. Zbog bržega rasta plaća u Hrvatskoj nego u Sloveniji u zadnjih godinu dana, prosječne plaće Zagrepčana i Ljubljančana gotovo su se izjednačile te je kupovna moć u hrvatskoj metropoli za 15,5 posto viša nego u Ljubljani.

Prema izračunu Numbea, u Zagrebu bi vam trebalo oko 3630,7 eura za održavanje istog životnog standarda koji možete imati s 4200 eura u Ljubljani, pod pretpostavkom da unajmljujete stan u oba grada.

Životni troškovi najniži su u Skoplju, u kojem četveročlana obitelj u prosjeku potroši 1952 eura, a samcu je za egzistenciju potrebno 568 eura. No kako je prosječna plaća u glavnom gradu Makedonije gotovo 60 posto niža nego u Zagrebu, kupovna snaga u Skoplju je za trećinu slabija.

U Beogradu su troškovi života u prosjeku 9,4 posto niži nego u Zagrebu. Najveće razlike su u cijenama namirnica i javnog prijevoza, u Beogradu osjetno nižima. No kada se u obzir uzmu primanja, zagrebački standard je znatno iznad beogradskog jer je prosječna plaća u srpskoj metropoli oko 40 posto niža nego u Zagrebu.

Budimpešta zaostaje, Varšava i Prag ispred Zagreba

U široj regiji, od 12 promatranih gradova Zagreb je šesti po visini životnih troškova, a po kupovnoj moći zauzima peto mjesto. Prema potrošačkim cijenama najbliži je Varšavi i Pragu, ali stanovnici češke i poljske metropole imaju viši standard zbog viših prosječnih plaća.

Od promatranih srednjoistočnih metropola, od Zagreba je osjetno jeftinija Budimpešta. Međutim zbog znatno nižih plaća kupovna moć Zagrepčana veća je dvadesetak posto.

Zagreb: Jeftina tramvajska karta, a najskuplji pokaz

Zagreb se ističe po krajnostima u cijeni javnog gradskog prijevoza. Naime Zagrepčani plaćaju najskuplji pokaz u konkurenciji 25 velikih južnoeuropskih gradova, a istovremeno su po cijeni vozne karte u jednom smjeru među četiri najjeftinija grada. 

Jedan od artikala koji u Zagrebu izrazito odskače cijenom je flaširana voda. Zagrepčani su na drugom mjestu po skupoći vode u trgovinama u konkurenciji 29 velikih južnoeuropskih gradova.

Zagreb se ističe i po niskoj cijeni McDonaldsa. Zagrepčani tako imaju četvrti najjeftiniji McMeal od 29 gradova u južnoj Europi.

München i Beč prednjače po skupoći, ali i po standardu

Od 12 promatranih gradova, najskuplji život je u Münchenu, u kojem su troškovi života gotovo 50 posto viši nego u Zagrebu. Za obitelji koji žive u unajmljenim stanovima razlika je još veća s obzirom na to da je cijena najma u Münchenu osjetno viša nego u Zagrebu. No kupovna moć stanovnika Münchena ipak je za tridesetak posto viša jer su prosječne plaće dvostruko veće nego u glavnom gradu Hrvatske.

Slična je situacija kada se Zagreb uspoređuje s Bečom, koji je skuplji za 40 posto, ali njegovi stanovnici u prosjeku imaju 77 posto više plaće od Zagrepčana.

Centar sjeverne Italije, Milano, po visini troškova života u rangu je s Münchenom i Bečom, ali kupovna moć njegovih stanovnika osjetno je slabija. Premda su prosječne plaće u Milanu više za četvrtinu nego u Zagrebu, Zagrepčani imaju 27 posto višu kupovnu moć.

OSZAR »